dziecko i poród dla początkujących

Szkoła rodzenia – szybki kurs z serii poród i dziecko dla początkujących. Osobiście polecam. Nie chodzi tu o te wszystkie ćwiczenia oddechowe, wykłady z serii „jak przetrwać gdy dziecko wychodzi”  z czego tak naprawdę podczas samego porodu niewiele się pamięta… jednak na swoim przykładzie wiem, że pomaga pewna wiedza na temat  tego co może się dziać i dzieje  z twoim ciałem jeszcze przed. Gdyby nie to, Matka by pewnie nie dotrwała do 5cm, z którymi pojawiła się na izbie przyjęć. Mało tego posłuchałaby namowy innych i ze strachu byłaby w szpitalu ze dwa dni wcześniej. A tam już nie trudno o słuchowiska porodowe,  nie należące zdecydowanie do technik relaksacyjnych. To, co również Matka zawdzięcza szkole, to poród z piłką, której się chwytała jak tonący brzytwy i która pomagała, przynajmniej na pewnym etapie.

Co do opieki nad dzieckiem, to szkoła rodzenia daje pewne podstawy. Na średniozaawansowany level wchodzisz dopiero po urodzeniu dziecka. Tu już nie jest tak łatwo jak z plastikową lalką, która godziłą się na wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Fakt, w kwestii teoretycznej  można się wiele dowiedzieć. Jednak jeśli chodzi o praktykę, zaczynasz od zera, przynajmniej tak było w moim przypadku. Mały Ktosio wydaje się być tak kruchy i czasem nie ma czasu na grzebanie w teorii, działa się instynktownie. Dostałabym tu teraz pewno burę od szkolnej rehabilitantki, która uczyła właściwych i bezpiecznych technik przebierania, trzymania dziecka itd…. Jednak fakt jest taki, że nie zawsze się o tych zasadach obsługi dziecka pamięta, gdy Ktosio domaga się szybkiej kąpieli czy natychmiastowej interwencji pieluszkowej.

To co jest fajne w szkole rodzenia, to towarzystwo ludzi, którzy podobnie jak Ty żyją w świecie, gdzie wszystko kręci się wokół Ktosia. Nie oszukujmy się, przecież nie każdy z naszego otoczenia ma ochotę słuchać niekończących się historii o wyprawce dla dziecka, kaprysach ciążowych, kolejnych meczach i celnych golach Ktosia… tu jest inaczej…  Dodatkowo wydaje się, że mężczyzna w tym właśnie miejscu oswaja się, otwiera na nową sytuację i dojrzewa szybciej do roli ojca.  Często dzieję się to za sprawą towarzystwa innych  tatusiów.

Reasumując… w związku z powyższym, Matka zdecydowanie poleca szkołę rodzenia wszystkim brzuchatkom i ich partnerom. Uczcie się pilnie, a tak serio serio podejdźcie do tego bardziej na luzie, tak naprawdę na naukę przyjdzie czas potem 🙂

6 myśli w temacie “dziecko i poród dla początkujących

  1. Również polecam szkołę rodzenia aby zdobyć podstawową wiedzę, ale tak jak piszesz praktyke zdobywasz póżniej 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s