Fenkju Obama

Każda matka może już bez ogródek mówić o swojej samotności, w końcu  czyni to sama Michelle Obama, o czym zrobiło się dość głośno w polskich mediach. I jakaś dziwna solidarność się zrodziła mimo, że dzieli nas przepaść, bo statystycznej matce przecież daleko do prezydentowej.  Posypała się lawina dyskusji. Niektórzy twierdzą,  że za sprawą jej wypowiedzi matki nagle uświadomiły sobie, że  mają prawo czuć się osamotnione w procesie wychowawczym, nawet jeśli żyją w stałym związku i co więcej poczuły, że mogą mówić o tym otwarcie.

Jednak zgłębiając temat i odnosząc się do oryginału wypowiedzi (znajdziecie go TUTAJ), a nie przytaczanych w internecie i telewizji tłumaczeń odbiegających nieco od faktycznego „co autor miał na myśli” (o czym w sumie pewnie najlepiej wie sama Dama i ją należałoby zapytać) odnoszę wrażenie, że to dalece posunięta interpretacja wyrwanej z kontekstu wypowiedzi. W rozmowie raczej w ogóle nie dostrzegam zamiaru skarżenia się na samotność samą w sobie czy też fakt samotnego wychowywania dzieci bez ojca (użyta fraza single mother – samotna matka). Tym bardziej, że zaraz po językowym potknięciu Michelle raczej żartobliwie tłumaczy się z przejęzyczenia. Wydaje się więc, że przyprawianie jej łatki Orędowniczki Matek, czy to samotnych w dosłownym tego słowa znaczeniu, czy też tych odczuwających samotność w kontekście stanu emocjonalnego, jest nieco przesadzone. Tym bardziej, że w zagranicznych mediach jej wypowiedź często jest traktowana  jako faux – pas  w stosunku do samotnych matek wychowujących dziecko bez partnera.

Z drugiej strony może i dobrze się stało i to całe językowe nieporozumienie wyszło nam na dobre. W mediach nagle pojawiły się liczne dyskusje na temat samotnego macierzyństwa, również w znaczeniu metaforycznym. I w  związku z tym na usta cisną się słowa: Fenkju Obama, stosownie do sytuacji, po amerykansku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s