wychować Małego Księcia

Może i lepiej, że nie jest we wszystkim posłuszny i coraz częściej łamiąc język próbuje wykląskać swe  racje. Choć nie jestem zwolennikiem bezstresowego róbta co chceta, nie chciałabym też ustrugać marionetki. Bo choć lalka zawsze posłuszna i daje sobą kierować, bez sznurków i sterownika nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. To tak jakby na własne życzenie zrezygnować z odcięcia pępowiny i doczekać trzydziestoparoletniego synka, który bojąc się własnych decyzji ogląda się wciąż na Matkę Wyrocznię. Tak więc z marionetką jest pozornie łatwiej, jednak do czasu!, bo ileż można pociągać za sznurki. Co więcej w ten sposób pozbawiamy dziecko możliwości odkrywania własnej tożsamości, a to jest w tym wszystkim chyba najbardziej krzywdzące.

Ulepię Cię na swój obraz i podobieństwo, albo nie…  poprawię to co u mnie nie wyszło. Wielu rodziców ma z tym problem. Dziecko ma się uczyć przynajmniej tak jak oni albo urzeczywistnić ich niespełnione ambicje i nie chodzi tu tylko o życie szkolne. To trochę egoistyczna i łatwa pułapka. Rodzic jest dowartościowany kosztem dziecka, a ono ciągle obawia się potknięcia podczas podnoszenia poprzeczki coraz wyżej i wyżej….

źródło : demotywatory.pl

źródło : demotywatory.pl

Każda matka doświadcza inwazji coraz to nowszych pomysłów i trendów w dziedzinie wychowania. Wydawać by się mogło, że łatwiej  jest wpisać dziecko w pewien szablon, jednak chyba nie tędy droga. Nie wierzę w idealny przepis na wychowanie i wersję bez błędów w tym zakresie, sama mam już ich sporo na własnym koncie, co więcej to dopiero początek. … Codziennie szukam tych właściwych rozwiązań i wiem, że tak już  zostanie. Może w przyszłości księżniczka synowa nie nazwie mnie królową, ale to chyba nie o to chodzi by wychować księcia. No chyba, że  takiego Małego Księcia z planety B – 612 mądrego, dojrzałego mężczyznę gotowego na prawdziwą miłość, przyjaźń, znającego znaczenie słowa odpowiedzialność.

2 myśli w temacie “wychować Małego Księcia

  1. ja tam słucham intuicji, ale jestem zdania, że granice powinny byc widoczne. od małego. co dobre/złe, co można a co nie i.. najważniejsze – dlaczego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s