Zmęczona czy chora?

Często jesteś senna, osłabiona, łatwo dopada Cię zmęczenie, nie raz czujesz się rozbujana huśtawką nastrojów niekoniecznie wesołego miasteczka… być może to przejaw zbyt szybkiego życia, zapracowania jednak mogą być to symptomy podstępnej niedoczynności tarczycy. 

Chorobę wykryto u mnie podczas ciąży. Lekarz prowadzący zlecił podstawowe badania po pierwszym wywiadzie, gdy usłyszał o usuniętych guzkach (niezłośliwych) u mojego taty. Gdy zobaczył wyniki od razu zlecił jak najszybszą konsultację z endokrynologiem. Okazało się, że muszę przyjmować leki i co miesiąc kontrolować poziom hormonów. Prawdopodobnie choroba była przyczyną zagrożenia ciąży na jej początkowym etapie. Dzięki temu, że byłam pod stałą opieką lekarza endokrynologa uniknęłam gorszych powikłań, jakie może nieść ze sobą nieleczona choroba. Do dnia dzisiejszego przyjmuję leki i tak będzie już pewnie do końca życia. Ciągle zmagam się z różnymi objawami choroby. Myślę, że z tarczycą jest trochę jak z hipochondrią, przynajmniej w odbiorze otoczenia. Ciągle skarżysz się na różne dolegliwości, które innym wydają się być przesadzone i nieuzasadnione. W tym tkwi podstępność tej choroby ,  o której chyba wciąż za mało się mówi. Między innymi dlatego też zdecydowałam się o niej napisać.

Chciałabym również w ten sposób zachęcić wszystkie przyszłe mamy czy kobiety, które dopiero planują ciążę, do zbadania poziomu hormonów tarczycy poprzez wykonanie przynajmniej podstawowego badania TSH. Jak podaje portal eDziecko Gazeta.pl  „Obecnie – w Polsce i na świecie – badania takie są zalecane tylko pacjentkom z podwyższonym ryzykiem chorób tarczycy – podkreśla prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska, kierownik Zakładu Endokrynologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prace naukowe wskazują jednak, że w ten sposób pomija się aż 30 proc. przypadków niedoczynności tarczycy”. Przyznaję sama, że nie zdawałam sobie wcześniej sprawy jak ogromne  znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu samej ciąży ma właściwa praca tarczycy. Problemy z zajściem w ciążę, poronienia, przedwczesne porody, wady rozwojowe u dzieci mogą być efektem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu.

Istotnym jest, by również mamy po porodzie zbadały sobie poziom hormonów. Choroba może się bowiem ujawnić do roku po rozwiązaniu. Chroniczne osłabienie to nie zawsze  efekt 24 godzinnego macierzyństwa. Lepiej  sprawdzić czy to tylko zmęczenie czy może choroba, którą niewątpliwie trzeba leczyć, gdyż może doprowadzić do stanu skrajnego wyczerpania.

Jedna myśl w temacie “Zmęczona czy chora?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s