O zachowaniu się przy stole

Śliniaczki w rozmiarze XXL, oczyszczanie buźki po każdym kęsie i ściereczka, która w mig usuwa nawet najmniejszy brud wokół talerza. To tylko kilka sposobów jak uprzykrzyć dziecku jedzenie i sprawić by spożywanie posiłku stało się irytującą czynnością pozbawioną jakiejkolwiek przyjemności dla obu stron. Co więcej efekt niejadka murowany i trudno się dziwić, bo kto chciałby jeść w takich warunkach.

Dla kontrastu.

Tłuste plamy na ścianie, małe paluszki wyławiające ziemniaki z zupy i buzia wysmarowana maseczką z sosu koperkowego. Trudno tu dostrzec jakiekolwiek przejawy gastronomicznego savoir vivre’u, obserwujemy jednak wilczy apetyt i zadowoloną minę dziecka, któremu jedzenie sprawia ogromną radość i przyjemność.

Niewątpliwie w tym drugim przypadku Domowa Inspekcja Sanitarna zgłosi swój sprzeciw. Jej zdaniem jedzenie to nie zabawa. Poza tym nie lubi mlaszczących i siorbiących towarzyszy przy stole z rękawami zamoczonymi w zupie, od których zawsze można oberwać strzała z plamą w gratisie. To takie niehigieniczne.

Z upływem czasu dochodzi stołowa tresura „siedź prosto”, „nie siorb”, nie mlaskaj”, „jedz widelcem”, „nie baw się” i całe litanie zakazów i nakazów

jeden z pierwszych samodzielnych obiadków Szkoda tylko, że tym sposobem zabieramy dziecku całą frajdę z odkrywania smaków, zapachów i samodzielnej nauki jedzenia.

Dlatego na początku może warto zapomnieć o manierach, dać dziecku odrobinę swobody tak by polubiło rodzinne posiłki i chętnie siadało z nami do stołu kojarząc tę chwilę z radością i chwilą przyjemności.

Jedna myśl w temacie “O zachowaniu się przy stole

  1. Mam podobnie przemyślenie. Mój synek nie lubił nosić śliniaka i nie chciał jeść dopóki miał go na sobie. Po ściągnięciu od razu zabierał się za jedzenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s